Üdvözöljük

Basset Tudakozó

Tudnivalók

Szelíd, kiegyensúlyozott, a Basset Hound ideális kutya tapasztalatlan kutyatulajdonosoknak, illetve gyerekes családoknak.

agyon jól szocializálható fajta, nagyon jól tud alkalmazkodni más állatokhoz. Békesség szerető, kedves-vicces kinézetű. Egyes egyedek szeretnek bohóckodni, mások méltóságteljesek. A fajta alapvető jellemzője a nyugodtság, udvariasság, barátságosság az idegenekkel. Van humorérzékük, ideális társaságot jelentenek az embernek.

ogékonyak, könnyen nevelhetőek. Habár tréningezése egyszerű, a szobatisztaságra szoktatása nehezebb.

gyanakkor hajlamos a lustaságra, szívesen heverészik a kanapén, tehát figyelni kell rá, hogy eleget mozogjon, nehogy túlsúlyos legyen. Bizonyos esetekben akaratossá válhat. Sose felejtsd el, mennyire szereti a hasát, hiszen boldogan lopja el a kint felejtett finom falatokat.



A FAJTA EREDETE ÉS JELLEMZŐI

A fajta gyökerei Franciaországban vannak, ősének pedig a Basset Artésien Normand-ot tekinthetjük.  Az első két példány ebből a fajtából 1866-ban került Angliába, ahol néhány lelkes tenyésztő kezdett foglalkozni vele. Mivel az állomány hosszú ideig csupán néhány bassetből állt, kénytelenek voltak szoros rokontenyésztéseket alkalmazni, aminek számos negatív következménye lett. Ezáltal szükségessé vált egy idegen fajtával való keresztezés és végül a bloodhound mellett döntöttek. Négy generációra volt szükség ahhoz, hogy eltűnjenek az idegen vérfrissítés nyomai és tricolor, teljes egészében a bassetre emlékeztető kutyák szülessenek. Az angol tenyésztők folytatták az alacsonyabb, nehezebb csontú kutyák tenyésztését, és tulajdonképpen e munka során alakult ki a basset houndnak napjainkban is ismert,és közkedvelt formája. 

A basset hound a kopók családjába tartozik, feladata, hogy vadászat során a sebzett, vérző vadat a sebzés után több órával megtalálja. 

Ez a fajta tulajdonképpen egy szomorú szemű, lógó fülű, feneketlen gyomrú nagy bohóc, aki szebbé varázsolja a világot maga körül. Hangja mély, egyedi. Természetét tekintve békés, nyugod, de roppant makacs. Könyörgő tekintetétől az ember azonnal ellágyul. Aki megismeri, soha sem tud megválni tőle. 

Hihetetlen alkalmazkodóképességével lefegyverzi a többi állatot, például a macskát is. Kedves és türelmes a gyerekekkel, akikkel szívesen játszik. 

Falkakutya, mely gazdáit falkatársként kezeli, és teljesen természetes számára hogy megpróbál egyre feljebb jutni a rangsorban, abban a reményében, hogy egyszer ő lesz a falkavezér. 

KINEK AJÁNLJUK? 

Mindenképpen olyan leendő gazdiknak ajánljuk, akik kellő alapossággal mérlegelték a kutyatartás körülményeit, felelősségét. A basset nem alkalmas arra, hogy egyedül kennelben tartsák, szüksége van az ember, ill. más állat közelségére. Nem ajánljuk olyan embereknek, akik nem tekintik egyenrangú társnak és egy engedelmes fajtára vágynak. Mivel nagy „gondolkodó” és ezt különösen akkor teszi, ha magára hagyják – ennek pedig általában látható, sőt kézzelfogható következménye van -  ezért nem árt, ha a gazdi igen türelmes és hasonlóan makacs személy, aki nem vesz minden szétrágott cipőt vagy frissen kiásott fácskát azonnal a szívére. 

Alapvetően jó humorérzék, nagy adag türelem és tolerancia kell, ha az ember basset houndot választ társául, viszonzásképpen pedig egy kiapadhatatlan szeretetetforrást kaphatunk. 

HELYIGÉNY, MOZGÁSIGÉNY

Tűnjék bármilyen esetlennek és lustának, soha ne felejtsük el hogy a basset vadászkutya, ebből kifolyólag igen nagy a mozgásigénye, különösen kölyök- illetve növendék korban. A kutya (és a gazdi) érdekében nem ajánlott a lakásban tartása, az udvarban érzi magát igazán elemében. A családi ház kertjében tartott kutyák is szívesen tesznek nagy sétákat, fedezik fel az erdőt, de az utcát is. Jól tűri ha pár órára kennelben kell maradnia, de ez semmiképp nem lehet kizárólagos tartási mód  a basset esetében. 

SPECIÁLIS TÖRŐDÉS

A basset hound egy nehéz felépítésű fajta, ízületeit nem szabad terhelni, amíg a kölyök növésben van. Kb. 8 hónapos korig elegendő számára a játék a kertben, esetleg egy 5 perces séta. 8 hónapos kortól a séták időtartamát fokozatosan növelhetjük. Az első év során a kölyköt óvni kell az ugrálástól, lépcsőzéstől, de a teljesen kifejlett kutyák már szabadon mozgathatók. 

A fajta nem tartozik az erősen terheltek közé genetikai szempontból, bár természetesen náluk is jelentkezhetnek különféle öröklött betegségek. Ezek előfordulása a hazai illetve a külföldi állományban is minimális, de azért említést érdemelnek pl. a könyök-, illetve vállízületi diszplázia, vagy a glaukóma. 

Sokkal fontosabb talán megemlíteni, hogy a basset hound emésztése érzékeny, ezért gyakoriak náluk a különféle (általában a táp-összetevőkre) jelentkező allergiák. Ezek kezelése napjainkban már könnyen megoldható. 

A basset hound - falkakutya lévén - elég nehezen tűri az egyedüllétet. Társként gyakorlatilag bárkit elfogad, legyen az családtag, vagy egy másik kutya. Ha sokáig magára hagyjuk és nem foglalkozunk vele, „bosszúból” rossz szokásokat vesz fel (pl. cipőket harapdál szét, átrendezi a kertet).  Ez azonban nem jellemhiba, csupán a figyelmet szeretné magára felhívni. 

ÁPOLÁS, GONDOZÁS

Mivel a basset rövid szőrű fajta a szőrzet ápolása igen egyszerű, mindennapi gyors átfésülésből áll  A túl gyakori fürdetés nem szükséges. A karmok rendszeres (havonkénti) vágása alapvető fontosságú. A szemek és fülek higiéniája is igen lényeges, de a túl gyakori tisztítás nem szükséges. Használhatunk speciálisan erre a célra gyártott folyadékokat, de a mindennapokban a kamillatea is igen jó szolgálatot tehet. 

KAN VAGY SZUKA?

Általában a jövendőbeli gazdi személyiségétől függ, hogy inkább a szuka vagy a kan „passzol-e” majd hozzá. Azt is tudni kell, hogy – bár a basset családi kutya – előbb-utóbb „kedvencet” választ majd magának a családtagok közül, akit mindig minden körülmények között imádattal vesz körül. 

„Kezdő” kutyásoknak egyértelműen jobb választás egy szuka, hiszen sokkal könnyebben kezelhető, viszont természetesen vannak kivételek. Minden basset hound egy önálló személyiség, így érdemes a tenyésztőtől tanácsot kérni a kölykök jellemét illetően. 

SZOCIALIZÁCIÓ ÉS NEVELÉS

A makacsság és a vezér pozíciójára való törekvés különösen a kanokra érvényes, ezért nagyon kell ügyelni már kölyökkorban a következetes nevelésre. Ne essünk egy szomorú basset szempár befolyása alá, mert a későbbiekben nagyon nehéz dolgunk lesz! Másrészt viszont a basset hound nagyon érzékeny fajta, ezért tartózkodjunk bármilyen agresszivitástól a nevelés során.

A szocializáció kérdése ennél a fajtánál is igen lényeges, és gyakorlatilag egészen fiatal kölyökkorban el kell kezdeni. Fontos, hogy már 8-10 hetes korban érjék a kiskutyát a korának megfelelő ingerek, illetve fokozatosan megismertessük emberekkel, állatokkal. Így biztosak lehetünk benne, hogy később egy egészséges idegrendszerű, kiegyensúlyzott basset hound tulajdonosai leszünk. 

TÁPLÁLÁS

A basset houndot felnőttkori súlya alapján a nagytestű kutyákhoz soroljuk, ebből kifolyólag már kölyök korban erre ügyelve kell táplálni. Mindig a korának megfelelő, teljes értékű prémium minőségű kutyatápot adjunk neki, betartva a gyártó által megadott mennyiségeket, ezáltal elkerülve a túlsúlyt, mert fiatal korban ennél a fajtánál az ízületekre nézve végzetes lehet. Ahogy a kölyök cseperedik, az igényei is változnak, de napjainkban már minden igényesebb száraztápot gyártó cég rendelkezik minden életkornak megfelelően összeállított eledellel. 

HOGYAN VÁLASSZUNK TENYÉSZTŐT? 

Kölyökválasztás előtt mindenképp ajánlatos – lehetőség szerint – több kennelt élőben meglátogatni, a tenyésztőkkel elbeszélgetni, személyes kapcsolatot kialakítani. Így sokkal könnyebb lesz eldönteni, kitől vásároljuk meg bassetünket, aki szerencsés esetben 10-12 évig a társunk lesz. Ez nagyon fontos szempont, hiszen nem mindegy, hogy egy egészséges, jó idegrendszerű kutyával élvezzük a mindennapokat, vagy életünk nagy részét az állatorvosi váróban töltjük. 

Fontos azonban leszögezni, hogy a kölykök árát is sajnálatos módon a piac szabja meg, tehát nem biztos, hogy a csillagászati áron, győztes szülőktől származó kutya lehet csak jó. Sokkal fontosabb, hogy az első látogatás alkalmával megfigyeljük, milyen körülmények között tartja a tenyésztő a kutyát, hogyan bánik az állatokkal. 

Soha ne válasszunk olyan helyről kutyát, ahol a szülőket (de legalább az anyakutyát) nem tudjuk megnézni, ahol oltás, féregtelenítés, származási lap nélkül akarják eladni a kölyköt. Azzal a „tenyésztővel” is bánjunk óvatosan, akinél minden kölyök egyformán gyönyörű és csodálatos, és  egy negyedik emeleti lépcsős lakásba is jó szívvel ajánlja a bassetet. 

Jól gondoljuk meg a dolgot akkor is, ha olyan helyen járunk, ahol még 3-4 más fajtájú kutya (nagyobb számban) lakik, mert nagyon valószínű, hogy minden eladó… 

Ragaszkodjunk hozzá, hogy a kölyök kapjon törzskönyvet, hiszen ezzel magunkat is védjük, a tenyésztő pedig azzal, hogy a nevét adja, garanciát is vállal az általa „létrehozott” kis jövevényért. 

A TENYÉSZTŐ FELELŐSSÉGE 

A tenyésztő felelőssége óriási. Minden párosításkor alaposan meg kell fontolnia mit miért tesz, de ez sajnos nem megy a vérvonalak alapos ismerete nélkül, ez pedig folyamatos tanulást, informálódást igényel. Kapcsolatot kell tartania a többi hazai és külföldi tenyésztővel, hiszen a gyakori tapasztalatcsere elengedhetetlen. Ezen kívül szükséges időről-időre új vérvonalak importálása, ami nem kis anyagi áldozattal jár. 

Nagyon fontos kötelessége a tenyésztőnek, hogy a nála érdeklődő potenciális jövendőbeli kutyatulajdonosokat lelkiismeretesen felvilágosítsa, tájékoztassa, külön kihangsúlyozva a nehézségeket, negatívumokat, amik a fajtát érinthetik. 

Kötelessége az új gazdikkal való folyamatos kapcsolattartás is, szükség  esetén segítségnyújtás




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 2
Heti: 5
Havi: 4
Össz.: 4 807

Látogatottság növelés
Oldal: sajátom
Üdvözöljük - © 2008 - 2024 - basset-hound.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »